Jump to content

Magyar sikerek az agykutatásban

2017. 04. 18. 10:00

A térbeli tájékozódásért felelős agysejteket vizsgáló magyar kutatók állítják, hogy a rágcsálóknál, pl. patkányoknál a bajusz fontosabb a tájékozódásban, mint a látás, míg az embereknél a vizualitás a meghatározó.

Korábbi rágcsálókon végzett kísérletek alapján megállapították, az agyban a térbeli tájékozódásához szükséges rácssejtek egy koordinátarendszert alkotnak, és sokáig azt hitték, hogy ezek a rácssejtek függetlenek a tér sajátosságaitól. Most az embereken végzett vizsgálatok során fedezték fel, hogy a tér méretére adaptívan reagáltak az agysejtek, vagyis más a tájékozódás a kisebb és nagyobb terekben.

Arra a kérdésre, hogy ezt a felfedezést az orvostudományban milyen irányban lehet hasznosítani, Török Ágoston kutató, az Alzheimer-kórt hozta fel példának. Elmondta,hogy vannak az Alzheimernek típusai, amelyeknél a tájékozódási képesség romlása egy korai jele a betegségnek. Az Alzheimerre jelenleg nincs gyógymód, de a tüneteit lehet enyhíteni, minél korábban diagnosztizálják a betegséget.

Kutatások szerint, a következő 20-30 évben akár triplájára növekedhet az Alzheimer-betegek száma.2050-re a mainál akár háromszor több, 130-150 millió Alzheimer-beteg is lehet a világon.

Itthon jelenleg 2-300 ezer ilyen jellegű problémával küzdő ember él, 70 százalékuk az emlékezet elvesztésével kezdődő kórtól szenved.

(Forrás: lelkielet.hu, hirado.hu l Kép: pixabay.com)