Jump to content

Szürkehályog, mely egyre több ember életét nehezíti meg

2017. 04. 11. 18:11

Szemünk világa, a látásunk az egyik legnagyobb kincsünk. Sajnos egyre több olyan betegség van, mely könnyen megfoszthat minket ettől az értékes kincstől, ha nem vagyunk elég körültekintőek és óvatosak. Ilyen veszélyforrás többek között a szürkehályog.

Felmérések alapján, százezrek problémája a szürkehályog, sokan pedig nincsenek is tudatában, hogy kezdeti stádiumban van náluk a betegség. Napjainkban már egyre fiatalabb korban kialakulhat, sőt születési rendellenességként sem ritka. Mint a legtöbb betegségnél itt is nagyon fontos, a korai felismerés és kezelés. A mai technológia felhasználásával, a szürkehályog az egyik legeredményesebben és véglegesen gyógyítható szembetegség. Az erős és tartós napfényhatást azonban a betegeknek, illetve műtötteknek kerülni kell.

A név eredete…

A cataracta (szürkehályog) görög szó, jelentése vízesés. A szemlencse elszürkülésével járó betegség a lencsében látható homály formájáról kapta nevét. A beteg látása idővel egyre inkább olyanná válik, mintha vízfüggönyön nézne keresztül. A magyar elnevezés abból adódik, hogy a kór előrehaladtával a pupilla területe elveszti feketés csillogását, és szürkévé válik. A hályog szó pedig a felhős, ködös, elmosódott látást okozó elváltozás magyar megfelelője.

A felmérésről...

A felmérést készítő szakorvos szerint, az Egészségügyi Világszervezet 2000-ben meghirdetett egy programot, azzal a célkitűzéssel, hogy 2020-ra a megelőzhető vaksági okok nagy részét fel lehessen számolni. Mindehhez prevenciós és intervenciós programokra van szükség, amihez viszont megbízható, úgynevezett epidemiológiai adatok kellenek. A szakember szerint, a feladat az volt, hogy megvizsgálják, Magyarországon a szürkehályog milyen mértékben rontja a látást, és milyen ellátásának hazai helyzete. A Semmelweis Egyetem Szemészeti Klinikájának professzora kifejtette, a nyugat-európai fejlett országokkal összevetve a magyarországi helyzetet, jó helyen állunk: évi 80 ezer műtétet végeznek szürkehályog ellen, ami 10 millió fős lakosságra vetítve jó számnak tekinthető. Az igénybevétel nem egyenletes, az országnak vannak olyan részei, ahol minden rászoruló műtéten esik át, de vannak olyan régiók is, ahol nem jutnak el a betegek műtétre, mert messze laknak, mert nem veszik észre, mert nincs rá igényük, vagy éppen félnek tőle.

Ma Magyarországon, aki eljár szűrővizsgálatokra és időben diagnosztizálják, akkor 2-3 hónapon belül megműthetik, az ország bármely részén él is. Régebben hosszú várólisták voltak, ma már a várakozási idő lerövidült, technikailag, személyzet és elérhetőség szempontjából is jelentős fejlesztések történtek.

A szürkehályognak van veleszületett formája, amit néhány hónapos korban meg kell operálni, ezáltal a tompalátást lehet megelőzni. Az a beteg, aki kétoldali szürkehályoggal született és korábban arra volt ítélve, hogy csökkentlátó legyen, ma már gyakorlatilag teljes értékű életet élhet, ha időben megtörténik a műtét, eljárnak a kezelésekre és megtörténik optikai rehabilitációja is. A felmérés során az országban 105 településen jártak, házról házra keresték fel azokat, akiket meg akartak vizsgálni. Gyors szemészeti anamnézist vettek fel, és tájékozódó szemészeti vizsgálatot végeztek. Nagyon sikeres volt a program, több mint 3500 lakost monitoroztak.

A napsugárzás káros hatása…

A szürkehályog rizikófaktorai közül kiemelendő a dohányzás, és nagyon fontos a napfény elleni védelem. A vizsgálat demográfiai következtetései alapján előre jelezhető, hogy tíz éven belül mintegy másfélszeresére nő majd a műtétre váró betegek száma, a szemészeti ellátás tekintetében ezért fejlesztés szükséges. Ez egyrészt a lakosság idősödésének, illetve annak folyománya, hogy hamarabb operálnak, mivel jobb a műtéti technika és sokan hamar szeretnének túlesni rajta. Ma már egynapos sebészet keretében is elvégezhető.

Kialakulásának okai…

A szürkehályog kialakulásának sokféle oka lehet, többek között genetika, környezetszennyezés, táplálkozás, vitaminhiány vagy túladagolás, dohányzás, szteroidok, káros sugárzás, stb. Ha valakinél nagyon fiatal korban alakul ki a betegség, ott általában genetikai ok áll a háttérben. Komoly probléma, hogy a szürkehályog miatt megvakult betegek több mint fele azért nem végeztette el a műtétet, mert nem érezte szükségét, vagyis nem vette észre látásromlását Ennek az lehet az oka, hogy fokozatosan megy végbe a látásromlás, és ha csak az egyik szemet érinti a folyamat, hozzá lehet szokni. Sokan pedig félnek a műtéttől és ezért törődnek bele az állapotukba. Ez a legrosszabb, amit tehetnek.

A szürkehályog kezelése nem sürgősségi műtét, tervezett időpontban kell történjen, akkor tudják az eredményeket garantálni. Akut szürke hályog nincsen, hiszen az állapot egy folyamat eredménye, függ attól, mikor veszi észre a beteg. A néhány hónapos várólista tolerálható.

Nem összekeverendő a zöld hályoggal…

A szürkehályog és a zöldhályog két teljesen eltérő betegség: a szürke hályog a szemlencse elhomályosodásából adódik, a zöld hályog pedig a szemnyomás emelkedéséből. Teljesen függetlenek egymástól, de előfordulhat, hogy valakinél mindkettő kialakul. A szürkehályog műtét a szemnyomást is csökkenti, és feleslegessé válhat utána a további gyógyszeres kezelés, ha nem előrehaladott zöldhályogról van szó. Ezzel a műtéttel a fénytörési hibák is rendezhetőek. A mai modern lencsetervezési technikával körülbelül 40 dioptriatartományon belül tudják változtatni a szem fénytörését, ez korábban elképzelhetetlen volt. Mindezt mindig az operációt végző orvossal, a személyes konzultáció során kell megbeszélni. A szakember szerint, a fiatalabb betegek sokkal inkább vállalkoznak a műtétre, sokszor már akkor, amikor csak olvasószemüveget kell hordaniuk, mert foglalkozásuk, hobbijuk miatt nem szeretnének szemüveget hordani.

Komoly probléma…

A lakosság, ha az egészségéről van szó felelőtlen, ugyanis a többség elhanyagolja a szemszűréseket. (Egyéb rutinvizsgálatok során sem jobbak az arányok) Ötvenéves kor felett évente, maximum kétévente szemészeti szűrővizsgálat elvégzése indokolt és javasolt, de a fiatalabbaknak is fontos, hogy odafigyeljenek önmagukra és legalább évente ellenőrizzék egészségüket.

 

 

 

(Forrás: lelkielet.hu, hirado.hu l Kép: pixabay.com, wikimedia.org)