Jump to content

Gondoltad volna, hogy az öregedéssel kapcsolatos negatív gondolatok elősegítik az Alzheimer-kór kialakulását?

2016. 08. 19. 20:00

Az Alzheimer-kór az időskori „elbutulás”, a demencia leggyakoribb oka, ami a szellemi képességek súlyos romlását eredményezi. A kór, ha elhatalmasodik, olyan mértékeket ölthet, mikor már az önellátás is lehetetlenné válik.

 

A szellemi leépülés, az Alzheimer-kór velejárója, mivel ebben a betegségben az egészséges agyszövetek idővel elsorvadnak. Jelenleg az aktív kutatások ellenére, az Alzheimer-kór kezelésére nincs hatékony terápia, csak olyan kezelések, amelyek segítségével az életminőség javítható, a betegség tünetei lassíthatóak.
A betegség tünetei, időről-időre súlyosbodnak, a beteg segítségre és állandó felügyeletre szorul.

Az Alzheimer-kór tünetei: Memóriazavar, fokozódó feledékenység, gondolkodóképesség romlása, megfelelő szavak nehezen találhatósága, tájékozódó képesség elvesztése, ítélőképesség romlása, napi rutinfeladatok elvégzésének képtelensége, személyiségváltozás.

A Yale Egyetem kutatói megállapították, hogy azok között, akik negatívan viszonyulnak az öregedéshez, nagyobb eséllyel alakul ki az Alzheimer kór, ugyanis a negatív gondolatok elősegítik az agyi folyamatok elváltozását. A vizsgálatot Becca Levy vezette, aki lelki tényezőkkel hozta összefüggésbe az Alzheimer kór kialakulását. Levy szerint, az öregedéssel kapcsolatos negatív gondolatok, amelyeket gyakran a társadalom negatív, diszkrimináló hozzáállása erősít az egyében, olyan mértékű stresszt okoznak, melyek a kóros agyi elváltozásokhoz vezetnek. Az 1958-ban megkezdett és napjainkban is folytatódó baltimore-i öregedési felmérésre támaszkodva a kutatók demenciamentes alanyokat vizsgáltak .

A vizsgálat során az MRI-felvételek elemzésével arra jutottak, hogy azoknál az alanyoknál, akik negatívabban viszonyultak az öregedéshez, nagyobb mértékben csökkent az emlékek raktározásáért felelős agyi terület, a „hippocampus” térfogata. A csökkent „hippocampus-térfogat”, az Alzheimer-kór előjele. Jóval magasabb volt az Alzheimer-kór további előjeleinek számító „bétaamiloid-lerakódások” és az úgynevezett „neurofibrilláris kötegek” száma a felmérés olyan,- már elhunyt -alanyainak agyában, akik negatívabban viszonyultak az öregedéshez.

Az Alzheimer-kórban szenvedőknek sokat segíthet, ha a beteg mellett szerető családtagok vannak, hiszen a mentális állapot befolyással van a betegség lefolyására. Az idős emberek esetében különösen fontos szerepe van az érzelmi gondoskodásnak, hogy önbecsülésük, önbizalmuk, életminőségük ne romoljon drasztikusan.

 

(Forrás: lelkielet.hu;yale.edu l Kép: pixabay.com)