Jump to content

Amikor a lelkünk betegít meg minket

2016. 07. 24. 14:15

 Érzelmeink és gondolataink minden esetben jelentős hatással vannak testünkre. Intenzív érzelmi töltöttség esetén, szervezetünk működését is befolyásolják. Ha valaki boldog, akkor köztudott, hogy a felszabadult endorfinok hatására test és a lélek is feltöltődik energiával. Azonban a depresszió és stressz, fájdalmat és betegségeket is előidézhet.

 

Az egészségpszichológia tudománya egyre nagyobb figyelmet fordít a lélek testre gyakorolt hatására. Aki megkérdőjelezné e tudományág valódiságát, csak gondolja végig teste a stresszes, feszültséggel, indulatokkal teli helyzetekre hogyan reagál.

A betegségek kialakulásához természetesen a lelki tényezőkön túl biológiai tényezők is szükségesek. Azonban nem véletlen, hogy nehéz, lelki válságban, konfliktusban, illetve problémákkal teli időszakban, sokkal könnyebben kaphatunk el különféle betegségeket, fertőzéseket, hiszen a negatív tényezők immunrendszerünket is legyengítik. Betegségek okozói lehetnek az aktuális problémákon túl, régi elnyomott vagy, fel nem dolgozott, tudatalattiban rejlő sérelmek is. Nem mindig alakul ki egy konkrét betegség, számos esetben előfordul, hogy, csak 1-1 tünet állandósul. Mint pl., a gyomorfájás, gyomorgörcs, hasmenés, hányás, álmatlanság, migrén, torok kaparás.

Minden egészségügyi probléma esetén ajánlott felkeresni a megfelelő orvost, azonban a lelki eredetű betegségek esetén számos esetben előfordul, hogy a vizsgálatok nem mutatnak ki semmiféle elváltozást. Ennek az a magyarázata, hogy az idegrendszerünkön és immunrendszerünkön keresztül, lelkünk reagál ezekkel a tünetekkel a negatív eseményekre.

A leggyakoribb betegségek, melyeket a lelki sérelmek okoznak, az allergia, gyomorfájdalom, gyomorfekély, krónikus gyomorgyulladás, asztma.

Íme, néhány betegség, és a hátterében meghúzódó lehetséges lelki problémák

Az álmatlanság az egyik leggyakoribb probléma, ami az emberek jelentős részét érinti a mindennapok során. Fő okozója az idegesség, stressz, esetleg a bűntudat, ezen kívül megoldatlan, félbehagyott feladatok, aggodalom bizonyos dolgok miatt.Különféle bőrproblémák okozója lehet elfojtott méreg és harag, zárkózottság, valamiféle ki nem mondott probléma, amit az ember titkolni próbál.
Derékfájás, első olvasatra talán furcsának tűnhet, de a derékfájást is okozhatják lelki problémák. Azoknál az embereknél, akik minden felelősséget és terhet magukra vállalnak mások helyett, mindenki elvárásának meg akarnak felelni, gyakran alakul ki.
Emésztési problémák, az álmatlanság mellett, a másik leggyakoribb tünete a lelki problémáknak. Egészségpszichológiai megközelítés szerint, azoknál alakul ki, akik elfojtják, lenyelik a problémákat, a konfrontálódás elkerülése végett. Ilyenkor a puffadás, gyomorégés mellett megjelenhet a gyakori székrekedés vagy hasmenés, illetve a hányás, gyomorfájás. Fejfájás fő okozója a túlterhelt, fáradt szervezet, illetve olyan problémák felbukkanása, melyek fejtörést okozhatnak az illető személynek. Ha valami miatt aggódunk, sokat törjük a fejünket bizonyos dolgokon, esetleg többet dolgozunk, mint amennyit szervezetünk még elbír, a túlhajszoltság, elsőként fejfájás formájában fog megnyilvánulni.

A szervezet különféle pontjain a gyulladás megjelenése, különféle indulatok elfojtásának, be nem gyógyult korábbi sérelmek elfojtásának a következménye.
Köhögés, torokkaparás a ki nem mondott sérelmek, az elnyomott vélemények velejárója. Ha valakit nem hallgatnak meg, egyedül marad gondolataival, problémáival, örökösen elnyomja magában, gyakran alakul ki nála torokprobléma.

Különféle női betegségek, felfázás, méhfájdalom kialakulhat szexuális elutasítás, elfojtott szexuális vágy, vagy alárendelt nemi szerep esetén.A sérv kialakulásának okai között megtalálható a fizikai és lelki túlterheltség, túlvállalás. Szédülést okozhat a bizonytalanság, félelem érzése, döntésképtelenség, vagy a bizonytalan jelen és jövőkép.

Nagyon fontos, hogy amennyiben valamely tünetet felismeri magán, kerülje az öndiagnosztizálást és minden esetben keresse fel kezelőorvosát. Ugyanis előfordulhat, hogy a túlhajszolt stresszes életmód,csak felerősíti azokat a tüneteket, melyek mögött valós szervi elváltozások állnak.

 

(Forrás: lelkielet.hu;szimpatika.hu l Kép:pixabay.com)