Jump to content

A haragról, másképp

2016. 02. 15. 14:32

Amikor haragszol valakire, valójában haragodból tekintesz ki a másikra. A harag közepén állsz, és onnan szemléled őt. Ezt úgy nevezem: a nézőpontod a haragod, vagy egyszerűen: a haragodból tekintesz ki.

Amikor a haragodból tekintesz ki, csupa olyan dolgot gondolsz és vetítesz ki, ami igazolja a haragodat, ez pedig a harag hitrendszerének kialakulásához vezet: a másikról alkotott képedet haragos gondolataid és érzelmeid határozzák meg.

Kitekinteni bármilyen érzelemből lehet: valaki például feldühíthet, azt az érzést keltheti benned, hogy lenéz, vagy félelmet ébreszthet benned. Ha így van, akkor ezt a másik embert haragodból, megalázottságodból vagy félelmedből kitekintve fogod szemlélni, és erre az érzelemre alapozva gazembernek, basáskodó alaknak, illetve hátborzongató figurának fogod majd találni. Mindegyik esetben érzelmeidből tekintesz ki. Hogy milyennek találod a másikat, milyennek látod őt, az annak a nézőpontnak a függvénye, ahonnan szemléled.

Számtalanul sok érzelmi nézőpont létezik. A nézőpontok egyike sem „nyílt” abban az értelemben, hogy mentes lenne az előítéletektől. Minden érzelmi nézőpont magában foglalja a nézőpont érzelmi színezetéből adódó előítéletességet.

Fotó:pixabay.com

(Forrás: Riekje Boswijk-Hummel Harag)