Jump to content

Figyelj oda kisállataidra!

2017. 08. 03. 11:42

Akár negyven fok fölé is emelkedhet a héten a hőmérők higanyszála. A kánikula rettenetesen megviseli az emberi szervezetet, főként azokét, akik sokat szenvednek a hektikus időjárási viszonyok miatt, vagy egyéb egészségügyi problémáik vannak. Azonban ha saját szenvedésünk eltereli a figyelmet arról, hogy kisállataink életet is megnehezíti a hőség, annak komoly következményei lehetnek.

Nemhogy kisállatot, sokszor a csecsemőket is hajlamosak az emberek bezárni az autóba – sok ilyen történetet lehet olvasni a nyári híradásokban. Számtalanszor megesett már, hogy egy ilyen történet tragikus véget ért. Nem árt szem előtt tartani: a kánikulában autóba zárt kisállat hasonlóan szenved, mint a gyerek.

„Izzadni jó, értem?”

Házi kedvenceinket nem áldotta meg a természet verejtékmirigyekkel, ami azt jelenti, hogy nem tudnak izzadni. „A kutyák és a macskák tehát egyféleképpen hűsíthetik magukat: lihegéssel. Pontosan emiatt a testhőmérsékletük gyorsabban megemelkedik mint az embereké, gyorsan túlhevülnek, és végül hőgutát kapnak” – részletezte dr. Jakab Csaba állatorvos. Hozzátette, a kutyasétáltatást érdemes a kora reggeli, vagy késő esti órákban elvégezni, hiszen az aszfalt akár 60 fokra is felforrósodhat, és a kutyák párnácskáit megégetheti, de akár napszúrást is kaphat az állat.

Így előzheti meg a bajt

A kutya-és macskatartóknak mindenképp érdemes árnyékos helyet kialakítani akár a kertben, akár a lakásban, hiszen a tűző nap egyáltalán nem tesz jót a hőségben az állatoknak. Emellett friss vízre az állatoknak 20 fokban is szükségük van, kánikula idején ez hatványozottan igaz: kedvenceinknek naponta többször, akár több tálban, több helyen is érdemes vizet adni. Az alábbi térképen látható, hogy idén Budapesten összesen 43 helyen nyerhet vizet frissen és bérmentve A Fővárosi Vízművek és az Ivócsap Projekt jóvoltából.

Jakab Csaba nyomatékosan felhívta a figyelmet arra, hogy az úgynevezett „labdafüggő” kutyákat semmiképp sem szabad délben labdázni vinni. Az állatorvos hozzátette, érdemes lehet a kutyákat vízzel lelocsolni, hiszen ez is hűti őket, azonban a macskapártiaknak ezt nem javasolja. „Vannak macskák, akik nagyon szeretik a vizet, az ő gazdájuk szerencsés, de ez nagyon ritka. A macskák nagy része gyűlöli a vizet, és kimondottan nem javaslom az erre irányuló próbálkozásokat, mert az állat nem fog válogatni az eszközökben, hogy elkerülje azt: szó szerint foggal-körömmel fog küzdeni”.

A szerető gazda a gondos gazda

Az állatkínzást akár öt év szabadságvesztéssel is büntethetik, így a gondatlan állattartók jobb, ha felkötik a nadrágjukat: kutyát a napra kikötni, vagy bezárni az autóba állatkínzásnak minősül. Ha mégis hagyta szenvedni az állatot figyelmetlenségből, itassa meg és locsolja le vízzel, amíg oda nem érnek az állatorvoshoz. Jakab Csaba elmondta: ugyanez a teendő, ha a kis kedvenc nyelve elkezd lilulni.

Szegeden a dagonya és a hűvös tó dívik

Nagyon szerencsés helyzetben vannak a Szegedi Vadaspark bentlakói, hiszen az erdőben lényegesen hűvösebb van, és jobban mozog a levegő. A park igazgatója Veprik Róbert elmondása szerint, ha csak 28 fokig emelkedik a hőmérséklet, az állatoknak ugyanúgy szükségük van az állatfagyira, az ivóvízre, vagy a kifutók locsolására, mint negyven fokban.

 

(Forrás: lelkielet.hu, hirado.hu l Kép: pixabay.com)