Jump to content

Hogyan hatnak a védőoltások a koraszülöttekre?

2017. 02. 22. 13:30

Sokan úgy gondolják a védőoltások veszélyesek lehetnek a koraszülött babákra, azonban a problémát nem a védőoltások, hanem a fertőző betegségek okozhatják. Éppen ezért a kis súlyú újszülötteknek még nagyobb szükségük van a vakcinák nyújtotta védelemre, mint más csecsemőknek.

A koraszülöttekről…

A koraszülött babák mivel még nem fejlődtek ki rendesen, éretlenségük miatt könnyebben elkapják a különféle betegségeket. Akkor koraszülött a baba, ha a 37.hét előtt születik. (A terhesség normál esetben 40 hét).A koraszülött kicsiknek, sokkal nehezebb a környezethez alkalmazkodni, mivel immunrendszerük rendkívül gyenge, így speciális ellátást és védelmet igényelnek. Sajnos ezek a kisbabák számos veszélynek vannak kitéve, egészen addig, még nem érik utol fejlettebb társaikat.

Mi állhat a hátterében?

A koraszülés mögött számtalan ok állhat, ilyen lehet az anya egészségi állapota, túl idős vagy éppen túl fiatal édesanyáknál szintén megnő az esélye, dohányzás, alkohol és drogfogyasztás esetén jelentősen megnő a korai szülés kockázata. Korábbi abortusz, különféle gyógyszeres kezelés esetén, fertőző betegségek fennállásakor, nemi betegség esetén, pszichés, mentális problémák esetén, valamint méhfejlődési rendellenességek esetén, ikerterhesség és fizikális kimerültség esetén mind megnő a koraszülés esélye.

A védőoltásokról…

A szakértők szerint, a fertőző betegségek elleni védőoltások a koraszülöttek és a kis súllyal született csecsemők számára különösen fontosak, hiszen számos tanulmány szerint sokuk szorul kórházi ápolásra, illetve veszti életét olyan betegségek miatt, amelyek védőoltással megelőzhetőek. A koraszülötteknek nagyobb a fertőzésekkel szembeni fogékonyságuk, mert alacsonyabb az anya által a méhlepényen keresztül biztosított immunvédelem mértéke.

Szakértő szerint, az egészségügyi dolgozók egy részében él az a tévhit, hogy a koraszülöttek és a kis súlyú újszülöttek születési súlya, éretlenségi foka, izomtömege befolyásolja egy vakcina hatékonyságát, ezt azonban a tudományos kutatások nem támasztják alá. Ahogy az is tévhit, hogy a koraszülöttek immunrendszere nem alakít ki elégséges immunválaszt az oltásra. Emiatt a szakorvosok azt javasolják, hogy minden stabil állapotú koraszülött a születési súlyára való tekintet nélkül, kronológiai életkorban (a születés óta eltelt idő szerint) ugyanazt az oltási sort kapja meg, mint a többi csecsemő. Többek között pl., a gennyes agyhártyagyulladást okozó baktérium elleni vakcina életmentő lehet, a rotavírus elleni oltás, pedig súlyos szövődményektől mentheti meg a gyengébb immunrendszerű koraszülött csecsemőt. Tehát ezekre a csecsemőkre, nem az oltások, hanem maguk a betegségek a veszélyesek.

(Forrás: lelkielet.hu, hirado.hu l Kép: pixabay.com)