Jump to content

A szülők felelőssége, avagy mennyi cukorra van szüksége a gyermeknek?

2017. 01. 04. 15:00

Az angol közegészségügyi szolgálat felmérése szerint , a brit gyerekek túl sok cukrot fogyasztanak reggelire. Statisztikák szerint, a gyerekek már iskolába menet előtt elfogyasztják a napi ajánlott cukormennyiség több, mint a felét.

A gyerekek körében közkedvelt reggelinek számít a gabonapehely, a mogyoróvaj, a cukros italok, csokoládékrém, palacsinta és gofri, ezek mind tele vannak cukorral, és hosszú távon károsak az egészségre. Az egészségtelen, cukros és színezékben gazdag ételek, elhízást, fogszuvasodást, cukorbetegséget és egyéb egészségügyi problémát okozhatnak. Felmérések szerint, az ötéves gyerekek negyedének van már lyukas foga, és jelentősen megnőtt azoknak a száma, akik már az általános iskolás éveik alatt túlsúllyal küzdenek.

Az egészséges életmód legfőbb ellensége a cukor, melyből a 4-10 éves gyermekek kétszer annyit fogyasztanak, amennyit kellene. Már a reggelinél átlagosan több, mint 11 gramm cukrot, vagyis csaknem három kockacukrot esznek meg a gyerekek. Ez több,mint ezer kockacukrot jelent éves szinten, és ekkor még csak a reggeliről beszélünk. Egy tál cukrozott gabonapehely nagyjából kettő, a pirítósra kent csokoládékrém három, míg egy pohár gyümölcslé öt kockacukrot tartalmaz.

A felmérésből kiderült, hogy a szülők nincsenek is tudatában annak, hogy mennyire ártalmasak ezek az ételek a gyermekekre nézve. A megkérdezett szülők 84 %-a vélte úgy, hogy egészséges reggelit ad a gyermekének. Az orvosok szerint, a szülőknek nagyobb odafigyelést kellene tanúsítani a gyermekeik felé. Gyakrabban kellene ellenőrizni az ételek cukor tartalmát, és kevesebb édességet kellene a gyermekek elé tenni. Kétéves korban a gyerekeknek kevesebb, mint 13 gramm, háromévesen kevesebb, mint 15 gramm , négy- és hatéves kor között, kevesebb mint 19 gramm, hét és tíz éves kor között kevesebb mint 24 gramm cukrot kellene fogyasztaniuk naponta.

Ez a helyzet a magyar gyermekek körében sem jobb, nálunk is előszeretettel esznek egészségtelen, cukros, mesterséges színezékekben és ízfokozókban gazdag ételeket a kicsik és nagyobbak is egyaránt.

 

(Forrás: lelkielet.hu, hirado.hu l Kép: pixabay.com)