Jump to content

Hogyan készíthetjük fel gyermekünket a kórházban tartózkodásra?

2016. 10. 06. 20:00

Sajnos vannak olyan helyzetek, amikor nem tudjuk elkerülni a kórházi kezelést. De mi van akkor, ha a gyermeket kell kórházba küldenünk? Ez a helyzet még egy felnőtt embert is megvisel, testileg és lelkileg egyaránt. Ez az ismeretlen helyzet szorongást, félelmet frusztrációt válthat ki a gyermekekből.

Betegség, baleset, egyéb probléma miatti kórházi kezelés esetén, a legtöbb szülő azonnal pánikba esik, és másról sem fog szólni ez az időszak számukra, mint az örökös aggódásról. Azonban, ha a gyermek látja szülei arcán a kétségbeesést, az csak ront az amúgysem egyszerű helyzetén. A legnagyobb traumát ugyanis maga a gyermek éli át. Az orvosok, a kórház, az ismeretlen szituáció és a betegségből adódó fájdalom összességében szorongást, félelmet vált ki a gyermekből. Ilyenkor van a legnagyobb szükség a szülői szeretetre, gondoskodásra. A szülők helyzete is nehéz ugyanis, saját aggodalmain és félelmein kell túllendülnie, és nyugalmat, biztonságérzetet és gondoskodást kell nyújtani a gyermek számára.

Mit tehetünk?

Ráhangolhatjuk a gyermekeket a kórházban tartózkodásra, beszélgetéssel, valamint eljátszhatjuk nekik a szeretett játékukon, hogy meggyógyítja majd a doktornéni. (Pl. Együtt beközöthetjük a kedvence, kezét, lábát, majd együtt meg is gyógyítjuk.) Ha hirtelen történt baleset miatt kerül a kórházba, akkor természetesen előre nem tudjuk felkészíteni az esetleges műtétre, ilyenkor feltétlenül vigyük be hozzá a kedvenc játékát, könyvét, párnáját, takaróját, mellyel csökkenthető a félelemérzet.

Az első kórházi élmény hatással lehet a gyermek életére, hozzáállására az orvosokhoz. Éppen ezért a legfontosabb, lehetőségeinkhez mérten a legnagyobb biztonságérzet megteremtése. Cél az, hogy a kórház minél kevésbé maradjon meg bennük negatív élményként. Természetesen a játékokon túl, tisztálkodási szereket, papucsot, pizsamát,szabadidőruhát, törölközőt is csomagoljunk nekik, ugyanis a saját, személyes tárgyak, otthoni ruhák, fogkefe, papucs mind a biztonságérzetüket fogja növelni.

Bizonyos vizsgálatok, vérvétel, ultrahang, röntgen során adjunk nekik apró meglepetéseket, egy-egy cukorkát, csokit, matricát, és dicsérjük meg őket, hogy milyen remekül helyt állnak. Ha nincs szükség kórházi kezelésre, akkor is célszerű a gyermekeket életkoruknak megfelelően felkészíteni az esetleges kórházi ellátásra. Számos mese, rajzfilm, könyv van, ami az érettségi szintjüknek, koruknak megfelelően mondja el, mi vár az emberekre a kórházban. Ha ezzel megismerkednek, félelmül jelentősen csükkenni fog, ha véletlenül olyan helyzetbe kerülnének, hogy elkerülhetetlen a kórházi kezelés.

Kórházban tartózkodásnál a legnagyobb problémát a megszokottból való kiragadás jelenti, valamint a szülők távolléte. Bizonyos korig törvényi szabályozás van arra, hogy a szülő a gyermek mellett maradhasson, azonban a legtöbb kórházban helyhiány miatt, ez nem valósulhat meg. Illetve elképzelhető, hogy a szülő munkája miatt, nem tud éjjel-nappal a gyermek mellett tartózkodni. Mindezek ellenére fontos, hogy a család minél több tagja a kisbeteg mellett legyen. Hosszabb kórházi kezelés esetén testi-lelki gyógyír a gyermeknek, ha az óvónéni, tanár néni esetleg a barátok meglátogatják.

Kórházból történő hazaérkezés után fontos odafigyelni a gyermekekre, ugyanis lehetséges, hogy az ott ért megrázkódtatások miatti elnyomott érzések, csak a későbbiek során fognak felszínre törni. Nem szabad megijedni, ha a kórház utáni hetekben többet lesz beteg a kedvenc játékbaba, maci, többször kell őket vizsgálatokra küldeni. Sokat fognak orvososat játszani. Próbáljunk a gyerekkel minél többet beszélgetni a történtekről, elmondatni vele, hogy mi volt „jó” és mi volt számára rossz a kórházban. Ezáltal oldhatjuk szorongásukat és félelmeiket is bátran kiadhatják magukból.

 

(Forrás: lelkielet.hu l Kép: tyroneproductions.ie)