Jump to content

Az 5 leggyakoribb gondolat,mely lelkiismeret-furdalást okoz szülés után

2016. 07. 16. 15:00

"Ha anya vagy, sohasem maradsz igazán egyedül a gondolataidban. Egy anya mindig kétszer gondolkodik: egyszer önmagáért, másodszor a gyermekéért." (Sophia Loren)

 

Az anyaság az egyik legcsodálatosabb dolog az életünkben. Anyának lenni azonban óriási felelősséggel jár, hiszen életünk során onnantól kezdve, már nem csak önmagunkért tartozunk felelősséggel.A nők szülés után hajlamosak arra, hogy túlaggódják az anyaságot. Gyakran felteszik maguknak a kérdést, hogy mindent jól csinálnak-e, valóban alkalmasak az anyaszerepre?

A másik örökös probléma az anyai lelkiismeret-furdalás érzése.

5 dolog, amiért minden anyának lelkiismeret-furdalása van a gyermek születése után.

1.Biztosan mindent meg tudok adni neki?

A leggyakoribb probléma, ami az anyáknál felmerül, miután a babavállalás mellett döntöttek.Gyermeket nevelni valóban nem olcsó mulatság, hiszen a kezdeti mindennapokhoz szükséges eszközök, pelenka, ruhák, tápszerek, cumisüvegek ára igen borsos.Amint nagyobb lesz a gyerek, a költségek is nőni fognak, azonban a legfontosabb dolgok egy gyermek számára nem kerülnek egy forintba sem. Az anyai törődés, figyelem szeretet és odaadás érzése és értéke felbecsülhetetlen.

2.Nincs elegendő időm a gyerekre

Az örökös aggodalom második sarkalatos pontja, a legtöbb nő szülés előtt, a nap nagy részét a munkahelyén töltötte, a gyermek mellett azonban ugyanúgy intézni kell a mindennapi teendőket, mint azelőtt. Szerencsés helyzetben vannak azok az anyák, akik mellett támogató és segítő apák állnak, akik a terhek jelentős részét leveszik a vállukról a szülés után.

Az elegendő idő problémaköre végig kíséri életünket, egészen addig, ameddig a gyerekek ki nem repülnek a családi fészekből. Természetesen a nap 24 órája sem elég egy gyermekhez, és egy ideig bizonyára nem fogjuk azt érezni,hogy bármire is elég lenne a rendelkezésünkre álló idő, igyekezzünk az értékes órákat aggodalom és lelkiismeret-furdalás helyett a kicsire fordítani.

3.Vajon ártottam neki a tápszerrel?

Sajnos számos nőnél előfordul szülés után, hogy nincs elegendő teje a baba táplálásához, vagy idejekorán elapad. Ilyenkor nincs más lehetőség, mint a tápszeres táplálás.

Aggodalomra semmi ok, az anyák majdnem fele tápszerrel eteti a babáját, akiknél nem fordul elő gyakrabban betegség, mint anyatejes társaiknál. Azon túl, hogy az anya fél attól, hogy gyermeke immunrendszere nem fejődik eléggé az elmaradt anyatejes táplálás miatt, a szoptatás hiányát is kudarcként éli meg. Ugyanis szoptatás során egy megmagyarázhatatlan anya-gyermek szövetség kel életre. Azonban aggódni kár, hiszen kellő törődéssel, rengeteg szeretgetéssel, öleléssel, mellkason pihentetéssel ez a kapcsolat ugyanúgy kialakítható.

4.Mások jobb anyák nálam?

A legtöbb nőben eredendően jelen van a versenyszellem, amely az anyaságra is igaz. Mindenki arra törekszik, hogy az ő gyereke legyen a legjobb, legszebb, legokosabb, illetve, hogy ő maga legyen a szuperanya.

Nem kell kudarcként megélnünk, ha mások elsőre ránézésre jobbnak tűnhetnek nálunk, a valóságban mindenkinek vannak olyan félelmei, cselekedetei, melyekre nem vagyunk rálátással. És akit mi tökéletes anyának gondolunk, szintén felteszi magának a kérdést, hogy más nem jobb-e nála?!Felesleges lelki terheket pakolunk a vállunkra, ha örökösen aggódunk. Igyekezzünk lehetőségeinkhez mérten a legtöbbet és legjobbat nyújtani a gyermekünknek, és ne vesztegessünk el értékes perceket azzal, hogy másokhoz mérjük magunkat.

5.Bölcsőde vagy munkahely?

Sajnos a pénz életünk meghatározó eleme, akár akarjunk, akár nem. Azok az anyák, akik esetlegesen rákényszerülnek arra, hogy a gyermekeket bölcsibe adják,mert szükségük van a munkájukra, naponta stresszelnek ezen a kérdéskörön. Egy anyának nincs nehezebb, mint az együtt töltött évek után az első hosszabb elválás.Ne aggódjunk, ha nem maradhatunk otthon a kicsikkel hároméves korukig, fejlődésükben ez nem válik hátránnyá. Valamint nem fogják azt érezni, hogy szüleik kevésbé szeretik őket.

A bölcsőde segítség is lehet a későbbi óvodás időszakhoz. A gyermek társaságban van, másokkal is megismerkedik, immunrendszere ellenállóbb lesz. Természetesen, ha kötelezően nincs rászorulva az ember arra, hogy visszamenjen dolgozni, mindenképpen ajánlott kiélvezni az együtt töltött közös éveket.

 

Mindig lesznek olyan cselekedeteink, gondolataink, melyek hatására lelkünkben feltámad a lelkiismeret-furdalás érzése, egy pillanatra elbizonytalanodunk, hogy tényleg mindent jól csinálunk? Ettől azonban nem leszünk rossz anyák. Mindig minden körülmény között törekedjünk megteremteni a harmóniát családon belül és szeretetben, békében, kellő törődéssel és gondoskodással neveljük gyermekeinket.

 

 

 

(Forrás: lelkielet.hu;citatum.hu l Kép: pixabay.com)