Jump to content

Az ételallergiára is van megoldás!

2017. 03. 16. 19:11

Egyre több olyan ember van, akik ételallergiától, vagy bizonyos alapanyagoktól való túlérzékenységben szenved. Nekik sem kell lemondaniuk a finom falatokról, ugyanis a laktóz-, glutén, cukor érzékenységre is van orvosság.

 A liszt , másnéven gluténérzékenység (cöliákia) hosszabb ideig is lappanghat, mielőtt tüneteket produkálna. A glutén a gabonanövények egyik fő összetevője, melynek két csoportja van a glutenin és a gliadin. A gluténérzékenység során, a beteg a gliadin fehérjére érzékeny, és ez okozza a kellemetlen tüneteket, a glutén tartalmú ételek fogyasztásakor. A gluténérzékenyek vékonybelében egy idő után, a bélbolyhok tönkremennek, ellaposodnak, működésükben is zavar áll fent. Az érzékenység mértéke egyénenként változó, van olyan, akinek már egy falattól kellemetlen tünetei lesznek, míg más, akár egy kiflit is el tud fogyasztani. A gluténérzékenység legismertebb tünetei a hasfájás, hasgörcs, hasmenés, puffadás, hányinger, hányás, a szájban apró hólyagok megjelenése, fogproblémák. stb.

 

Mit tehetünk ellene?

Számos olyan lisztféle létezik, melyek ezeket az allergén anyagokat nem tartalmazzák, ezért fogyasztásuk esetén, a beteg nem szenved kellemetlen mellékhatásoktól.

Az egyik legkedveltebb gluténmentes liszt a mandulaliszt, mely fehérjékben és vitaminokban rendkívül gazdag és bátran helyettesíthető vele a fehér liszt. A mandula nagy mennyiségben tartalmaz E-vitamint, ezzel segíti, a szervezet méregtelenítő folyamatait. Antioxidáns hatásának köszönhetően véd a stressz káros hatásától. Ásványi anyag tartalma felturbózza a szervezetet, magnéziumtartalma erősíti a csontokat, mindemellett rézforrásnak sem utolsó, ezzel elősegíti a friss oxigén szállítását és elősegíti a friss vér keringését a szervezetben. Mindemellett a szervezet számára szükséges vas, cink, B-vitamin is megtalálható benne. A mandulaliszt serkenti az emésztést és az anyagcsere folyamatokat is beindítja. Remek alapanyaga kenyérnek, tésztafélének, egyéb pékárunak és süteménynek, de panírozáshoz is használható.

Hajdinaliszt

A hajdina keserűfű félék csoportjába tartozik, a gabonanövény magja gluténmentes. Értékes vitaminforrásnak tekinthetjük, ugyanis E, B1, B2 és P-vitaminban gazdag. P-vitamin tartalma hozzájárul az érrendszerben megtalálható kötőszövetek erősítéséhez, segít a vénás megbetegedések megelőzésében, illetve gyógyításában. Mindemellett, ásványi anyagokban gazdag, kalcium, magnézium, vas, réz és cink tartalma igen magas. A hajdinalisztet kenyérfélékhez, pékárukhoz lehet használni, valamint ételek sűrítésére is alkalmas. Magas vitamintartalma jótékony hatással van a szervezetre. Kenyérsütés esetén  érdemes (magasabb sikérszámú) kukorica vagy rizsliszttel keverni.

Csicseriborsóliszt

A csicseriborsóliszt vízzel hígítva, elsősorban levesek, pástétomok készítésére ajánlott, azonban zöldséget és húst is panírozhatunk vele. Ez a lisztfajta rostokban gazdag, így elősegíti a megfelelő emésztést, valamint segít eltávolítani a szervezetben lerakódott salakanyagokat. Rendszeres fogyasztása jótékony hatással van a vérnyomásproblémákra, segít megelőzni a túlzott koleszterin lerakódását szervezetünkben, valamint csökkenti a szív-és érrendszeri problémák kialakulását. A csicseriborsó kiváló B1-, B6- és E-vitamin forrás, az ásványi anyagok közül, pedig vasat, magnéziumot és cinket is tartalmaz. Magas folsavtartalma miatt, a kismamáknak, triptofán tartalma miatt, depresszióban szenvedőknek vagy éppen kimerülteknek és fáradtaknak is egyaránt segítséget nyújthat.

Rizsliszt

A rizslisztet sütéshez és főzéshez is használhatjuk, kiváló alapanyaga lehet palacsintának, galuskának, de főzelékeket is sűríthetünk vele. A rizsliszt selymes állagú, gluténmentes. Készülhet fehér és barna rizsből is, a kínai ételek egyik leggyakoribb alapanyaga.

Végül, de nem utolsó sorban gluténérzékenyeknek érdemes kipróbálni a köleslisztet. Ásványi anyagban és vitaminokban gazdag, rendszeres fogyasztása elősegíti a csontok erősítését. Felhasználása számtalan ételben megállja a helyét, húsok, levesek, főzelékek, pizzák, pogácsák elkészítéséhez is használható. A kölesliszt segít hasmenés, hányás, emésztési zavar és cukorproblémák esetén. Enyhíti a terhesség alatti reggeli rosszulléteket. Csökkenti a kellemetlen puffadást és gázképződést. Kovasav tartalma jótékony hatással van a bőrre, hajunkat fényesíti, körmeinket erősíti. Segít megóvni az érelmeszesedéstől, és biztosítja az erek rugalmasságát, valamint segít normalizálni a vérnyomást. Mindemellett gazdag B-vitaminokban és nyomelemekben. Tartalmaz fluort, ként, foszfort, vasat, kalciumot, magnéziumot, káliumot, cinket, béta karotint. A kálium tartalma elősegíti és szabályozza a szívizom működését magnézium és a foszfor tartalma védelmet nyújt a kimerültség és fáradtság ellen.

Fontos megjegyezni, hogy ezek a termékek drágábbak, mint a hagyományos fehér liszt, azonban magas ásványi anyag, rost, vitamintartalmuknak köszönhetően számtalan jótékony élettani hatással rendelkeznek.

(Forrás: lelkielet.hu l Kép: pixabay.com)