Jump to content

A testünk nem felejt

2016. 04. 29. 18:45

Az agykutatás és a genetika modern eredményei olyan ismeretanyagot hoztak napvilágra az elmúlt években, amely a pszichológiával, terápiával foglalkozó szakemberek számára is nagy horderejű.

Sikerült feltérképezni azokat a biológiai-epigenetikai útvonalakat, amelyeken keresztül az érzelmi stressz, a pszichés sérülések, traumák nyomot hagynak az idegrendszerben és tovább élnek a testi sejtekben; és fordítva: immár választ kaptunk arra a kérdésre is, hogy biológiai-agyi szinten milyen átalakulásokat lehet elérni a pszichoterápiával.

Létjogosultságukat vesztették az olyan, esetenként kételkedő kérdések, mint „Öröklés vagy környezet?” és „Hogyan hat, vajon hat egyáltalán a pszichoterápia?” A kutatók egyre érzékenyebb eszközökkel és egyre szofisztikáltabb tudással rendelkeznek a fent említett mechanizmusokról – ezzel együtt a pszichológus- és pszichoterapeuta-szakma is egyre nagyobb megbecsülést élvezhet.


A testünk nem felejtJoachim Bauer német orvos – aki pszichiáter, pszichoszomatikus orvos, molekuláris biológus és neurobiológus egy személyben – A testünk nem felejt című könyvében részletesen ír az érzelmi élmények, kapcsolati helyzetek, valamint az idegrendszeri és epigenetikai változások közti összefüggésekről.

Könyvében többek között szó esik a fájdalomélményekről, a depresszióról, a stresszzavarokról és a traumákról is, és a széles látókörű orvos segítségével naprakésszé válhatunk a friss tudományos eredményekből – s ha valamelyik páciensünk felteszi nekünk a fenti kérdést, pontos és kimerítő választ adhatunk.

(Forrás: Forrás:Joachim Bauer, a testünk nem felejt, Fotó:pixabay.com,)