Jump to content

Mit tegyen a szülő, ha a gyerek szerelmes? I.

2017. 03. 02. 15:50

 

A szerelem, a vele járó öröm, boldogság,csalódás, fájdalom,visszautasítás még egy felnőtt ember számára is komoly érzelmi hullámhegyeket, és -völgyeket okozhat, hát még, ha a gyerekek szerelmi életéről van szó. A legtöbb szülő az első „gyerekszerelmet” és komolyabb kapcsolatot nem mindig tudja jól kezelni.

Nagyon fontos, hogy a gyerekek érzelmeit, kortól és nemtől függetlenül komolyan kell venni, hiszen ők ezt lelkük mélyén igen is komoly dologként élik meg, akkor is, ha vannak részletek melyekbe a szülőket nem avatják be. Ilyenkor fontos, hogy álljunk gyermekünk mellett, hallgassuk meg, támogassuk és legyünk velük megértőek. Ha szívügyekről van szó, a gyerekek elvárják,hogy a szülő ugyanúgy kezelje az érzéseiket, mintha felnőttekről lenne szó. Hiszen a szerelem gyermekkorban sem vicc.

Mit tehet ilyenkor a szülő?

Kérdezzük meg mit érez, mit gondol a szerelemről. Sok gyerek hajlamos titkolózni, ha valaki megtetszik neki, esetleg szerelembe esett. Ilyenkor tartsuk tiszteletben a magánéletüket, azonban próbáljunk meg puhatolózni, legalább annyira, hogy kiderítsük ki tetszik neki, viszonzásra találtak-e az érzelmei. Tudatosítsuk bennük, hogy, ha bármiről szeretnének beszélgetni, kérdésük lenne, bátran fordulhatnak hozzánk. Már az óvodáskori szerelem is remek tapaszalatszerzési lehetőség, egy gyermek életében. Megtanulja a társas kapcsolatok alapjait, érzelmei kifejezését, az intenzív érzelmek megélését. Nagyon fontos, hogy ne nevessük ki őket, hiszen ez számukra rettentően fontos esemény.

Ne pletykáljunk! Őrizzük meg a gyerek titkát!

Ha a gyerek megteszi az első lépést felénk, és megtisztel a bizalmával, megosztja a szüleivel, hogy kit szeret, mit érez, mit gondol, akkor soha ne adjuk ki ezt harmadik,negyedik,stb. félnek. Sok családnál előfordul ugyanis, hogy,ha a kicsi elmeséli otthon, hogy szerelmes az ovis, vagy sulis társába, a családban másnapra mindenki tudja, és természetesen ez a téma minden bizonnyal előkerül a családi vacsoránál, ebédnél, összejövetelnél. A gyermekben ilyenkor egy világ dől össze, ugyanis féltve őrzött titkát a szülők elpletykálták. Ennek komoly következményei is lehetnek, még, ha ezt elsőre nem is gondolnánk. Ha a kicsik elvesztik a bizalmukat, utána nem, vagy csak nagyon nehezen fognak újra megnyílni és megosztani szüleikkel a legféltettebb titkaikat.

Legyünk érdeklődőek, de ne vigyük túlzásba!

A gyermek korától és érettségi szintjétől függően, tegyünk fel különféle kérdéseket a választottjával kapcsolatban. Kérdezzük meg, hogy mi az , ami tetszik neki a másikban, mit szeret. Ezek a beszélgetések jót tesznek a gyerekeknek, elősegítik érzelmeik kifejezését, valamint a szülő-gyermek kapcsolatot is erősítik. Ezekből kiderülhet, hogy mennyire komoly dolog gyermekünk számára, valamint, hogy a másik gyerek, hogy viszonyul ehhez, így idejében felkészülhetünk a későbbi boldogságra vagy éppen csalódásra.

 

 

(Forrás: lelkielet.hu l Kép: pixabay.com)