Jump to content

Védd tested a csontritkulás ellen!

2017. 01. 20. 14:00

Az emberek kb. 30-35 éves korukra lesznek erejük teljében. Csontjaik ekkor a legerősebbek és ekkor a legnagyobb a csontsűrűség is. 40 éves kor felé azonban, az ember csontozata elkezd leépülni, így fontos, hogy amennyire lehetséges védekezzünk a csonttörések és a csontritkulás ellen.

K2-vitamin a csontok védelméért...

A legjobb választás a csontjaink egészségének megőrzése érdekében a K-vitamin fogyasztása. Kutatások igazolják, hogy ennek a vitaminnak van a legfontosabb szerepe, csontjaink egészségének megőrzésében. A legtöbben kalcium pótlással védekeznek a csontok károsodása és a csontritkulás ellen, azonban szervezetünknek szüksége van K2- és D- vitaminra is egyaránt, ugyanis ezek együttesen erősítik és óvják csontozatunkat. Kevesen tudják, de a K2-vitamin nélküli, gyakori kalciumfogyasztás növelheti a szív- és errendszeri panaszok kialakulását.

Miben rejlik a hatása?

A K2-vitamin segíti a kalcium beépülését a csontokba, enélkül ugyanis megtapadhat az érfalakon, ami érszűkülethez vezet. Ez a vitamon egyrészt segíti a csontképződést, másrészt megóvja a csontokat a csontbontó sejtek elszaporodásától. A D-vitamin szintén elengedhetetlen ahhoz, hogy a kalcium megfelelően felszívódhasson, és a K2-vitamin segítségével beépülhessen a csontszerkezetbe.A D-vitamin, a kalcium és a K2-vitamin csontvédő funkciója orvosilag is bizonyított. Mivel szükséges mennyiségben a természetből nem tudjuk magunkhoz venni ezeket az anyagokat, így ajánlott étrendkiegészítő vitaminként szedni őket. A gyógyszertárakban kapható készítmények mellett, az alábbi ételek fogyasztásával is növelhetjük a szervezetünkbe kerülő K2-vitamin mennyiségét.

Miben található?

Tej, tojás, tejtermékek. A fetasajt, a kék sajtok, valamint, olyan kemény sajtok, mint a cheddar, kis mértékben ugyan, de tartalmaznak K2-vitamint. Ez a kis mennyiség azzal magyarázható, hogy míg korábban az állatok a legelőkön elfogyasztott növények segítségével maguktól is képesek voltak előállítani a K2-vitamint, a mára elterjedt nagyüzemi állattartás ezt nem teszi számukra lehetővé, így a belőlük nyert húsok és tejtermékek vitamintartalma is csökkent. A K2-vitamin megtalálható a csirke- és a marhahúsban, legnagyobb mennyiségben pedig az állati májban. A K2-vitamin található a szalámikban, az állati belsőségekben és zsírokban is.

Zöldségek közül érdemes minél több zöld leveles zöldséget fogyasztani, ugyanis ezek igen sok K-vitamint tartalmaznak, nagyobb koncentrációban juthatunk hozzá mangold, a kelkáposzta, spenót és saláta fogyasztás esetén. Az erjesztett és savanyú zöldségek, mint a savanyúképoszta csak kis mértékben tartalmaz K2-vitamint.

Testi épségünk, egészségünk megőrzése érdekében érdemes figyelmet szentelni arra, hogy mit fogyasztunk. Mindig gondoljunk a vitaminpótlásra és a megfelelő mennyiségű folyadék bevitelére. Mindezek melett, ha időnk és egészségi állapotunk engedi, rendszeres mozgással éveket fiatalodhatunk.

(Forrás: lelkielet.hu l Kép: pixabay.com)