Jump to content

A kapcsolatépítés gátja: Az önteltség

2016. 06. 04. 18:19

 Az önhitt emberek ritkán találnak közös nevezőre másokkal. Nem is gondolják, hogy erre kellene igyekezniük, hiszen úgy tartják, hogy ők magasabb szinten állnak, és nem óhajtanak lesüllyedni mások szintjére. Elvárják, hogy mások nőjenek fel hozzájuk.

 Louis D. Brandeis bíró jegyezte meg: „A komoly ellentétek kilenctizede az életben félreértésekből támad, amikor az egyik ember nem ismeri azokat a tényeket, melyek a másik ember szerint fontosak, vagy pedig az egyik nem hajlandó tekintetbe venni a másik ember nézőpontját.”

Nevetséges képtelenség, ha valaki azt hiszi magáról, hogy mindent tud. Az ilyen emberek makacsul ragaszkodnak nézeteikhez, szűklátókörűvé és gőgössé válnak, csak saját magukra hallgatnak, nem fogadnak el tanácsot vagy javaslatot senkitől. Ha mindenáron az a célod, hogy a te szemszögedből nézzenek egy ügyet, az emberek el fognak fordulni az ilyen „vagy úgy csináljuk, ahogy én mondom, vagy nem csináljuk sehogy” hozzáállástól.

Ahhoz, hogy megnyerd őket, késznek kell lenned a kapcsolatépítésre. Csendben lenni és meghallgatni, ez két fontos alapelv. A kapcsolatok úgy épülnek, ha meghallgatjuk a másik embert, szeretjük őt, tanulunk tőle, és közben mindketten jobb emberekké válunk, mint amilyenek megismerkedésünk előtt voltunk. „Hallgat rá a bölcs, és gyarapítja tudását, az értelmes útmutatást nyer” (Példabeszédek 1:5).

(Forrás: Forrás:MaiIge, Fotó:pixabay.com,)